O PLOMARIJU

 


Plomari, ostrvo Lezbos

Gde se nalazi Plomari

Geografski položaj Plomarija u odnosu na ostrvo Lezbos se može videti na isečku mape  (žutom tačkom je obeležen grad).

Glavni grad je Mitilini gde se nalazi glavna luka i aerodrom. Plomari je udaljen od Mitilinija 45km. Može se doći kolima ili redovnom autobuskom linijom.
Od Mitilinija do Plomarija, saobraća redovna autobuska linija. Red vožnje moguće je proveriti na sajtu autobuske kompanije Ktel Lezbos
I sam put od Mitilinija do Plomarija je pravo uživanje. 
 
Dva velika zaliva koja se vide na satelitskom snimku su Kaloni (veći) i Gera (manji), koji su formirani nakon erupcija vulkana davno u prošlosti. Put od Mitilinija ka Plomariju vodi pored zaliva Gera.

Iznad Plomarija se nalazi planina Olimp. Naravno, nije to isti onaj Olimp o kojem smo učili u školi, već Olimp sa Lezbosa, visine 968m.  Planina iznad Plomarija štiti grad od jakog severnog vetra. Takođe, malo uvučeni položaj grada dovodi do čudnog efekta da se svi oblaci najčešće razveju na sve strane i odnesu kišu na druga mesta. Boravim već dugo u Plomariju i od juna do kraja avgusta ni jedanput ne padne kiša. 
Otud izraz koji meštani često upotrebljavaju ''pera vrehi'' u prevodu ''negde drugde pada kiša''.
Naravno, u vreme klimatskih promena ništa nam nije garancija da će tako biti i na dalje. 
 
Leti, u julu i avgustu, temperatura se kreće u rasponu od 27 do 33 stepena u julu i avgustu. Temperatura vode je oko 24 C. Detaljnije o temperaturama se možete informisati ovde. More je mirno, ako i ima talasa oni su vema mali i blagi, dovoljni da proizvedu svoj blagi magični zvuk valjuškanja kamenčića pri obali. 

Zimi je situacija već malo drugačija. Ima dosta padavina i to ih najčešće donosi južni vetar. Jačina vetra, i severnog i južnog zimi je izuzetna. To treba doživeti ovde. Kuća vibrira od udara vetra. Ponekad imam utisak da kuća vibrira kolika je udarna snaga naleta vetra. A kako more izgleda kada duva vetar od 7 bofora možete videti na videu na stranici Olujni morski dani

Prosečna temperatura zimi je od 8  do 12 C. Ume da se spusti i do 0 stepeni ali to traje veoma kratko. Niske temperature donosi severni vetar dok  južni vetar donosi višu temperaturu i vlagu.U januaru postoji period od dvadesetak dana kada je vreme prolećno, toplo, taj period se zove Dani Alkionide i naziv je vezan za istoimenu legendu. Detaljnije o tome možete pročitati ovde.

O gradu

 
 
Plomari je smešten na dva brdašceta i u kotlini između njih.
 
Grad Plomari je relativno mlad gradić, izgrađen početkom 19. veka. Naime, građani brdskog sela Megalohori (11 km severno) su koristili mesto gde je današnji Plomari kao luku i zvali je Potamos (po reci koja tu teče). Sami stanovnici Megalohorija nisu stanovali pored mora zbog veoma čestih pljački i nasilja pirata.

Kada je opasnost od pirata prošla, a industrijalizacija počela, stanovnici Megalohorija su počeli da grade kuće u blizini svoje luke i ušća reke u more. Tako se Plomari razvijao oko crkve Svetog Nikole. Zgrade su većinom dvospratne, od kamena (one starije), sa posebnim, načinom pravljenja balkona na kućama po čemu je opet Plomari poznat. Ulice su uske i od kamena. U blizini crkve je i platan iz 1813. godine, veličanstveni dvestogodišnjak, ispod čije krošnje se nalazi boemska četvrt Plomarija. 
 
 
 
U isto vreme sa razvojem grada rasle su i fabrike sapuna i fabrike za preradu maslina, čiji dimnjaci i kamene ruševine i danas podsećaju na to zlatno doba Plomarija.
Jedna od starih fabrka za izradu sapuna je danas je Kulturni centar sa sačuvanim ostacima opreme za izradu sapuna i jedna je od znamenitosti grada koje treba obići. 






Jasna granica između kuća i brda ne postoji. Gradi se i tik ispod stena. Na žalost, velike kiše 2018. su izazvale odron kamenja i jedan broj kuća je pretrpeo štetu i ljudi su iseljeni.

Ulice su poređane tako da se ''nižu'' jedna na drugu paralelno počevši od mora na gore. Na slici ispod je ulica pored mora, zatim iznad nje, paralelno ide sledeća, pa sledeća i sve su uže  i sve su pune cveća... i tako do vrha brda.
 








Plaže

Plomari ima tri gradske plaže Amudeli, Plakatja i Joe bar. U okolini grada se nalaze dve čuvene plaže Melinda i Agios Isidoros (obe nose plave zastavice, oznaku izuzetno čiste vode). Čistoća vode je izuzetna, plaže su mešovite - ima i peska i kamenčića, ima ležaljki, osveženja na plaži, tuševa, svlačionica........ 
 

Luka Plomari

Kratak snimak pogleda na luku.

Nekada je Plomari bio glavni i najveći industrijski centar na Lezbosu. Glavni proizvodi su bili izrada sapuna, alkoholnog pića uzo i brodova. Brodograditelji iz Plomarija su gradili jednu posebnu vrstu brodova i imali veliku flotu. Gradili su ih i za  naručioce iz raznih delova sveta.


Tradicija brodogradnje i pomorstva Plomarija tokom 19. i 20. veka  je imala značajan udeo u istoriji grčke pomorske kulture. U tom periodu, komercijalna flota Plomarija je imala više od 200 brodova.
 
 

Luka je tada bila prepuna brodova koji su stizali sa svih strana da natovare proizvode. Grad je imao 6 fabrika za izradu sapuna. Danas, na žalost ne radi ni jedna.

Slika je preuzeta sa sajta organizacije Polion koja je verni čuvar i borac za očuvanje Egejske pomorske tradicije i veštine. Tokom leta, upravo pomenuta organizacija Polion organizuje stručno vođene ture obilaska grada, sa arhitektama, istoričarima i sličnim stručnim licima. Takođe, organizuju, upravo ispod krošnji starog Platana prikazivanje filma o brodogradnji Plomarija, kao podsetnik i samim meštanima na veštine po kojima su njihovi preci bili nadaleko poznati. 
Organizacija Polion planira otvaranje Muzeja tradicije brodogradnje a do ostvarenja tog plana, realizuje radionice izrade te posebne vrste brodova sa decom i mladima kako bi se nastavila i sačuvala tradicija velike brodske tesarske umetnosti. Toplo preporučujem njihove knjige i sve ponuđene aktivnosti.


No, luka je i dalje tu i prelepa je za šetanje i uživanje. U nju danas svraćaju prelepe jahte i jedrilice, što je možda i bolje u odnosu na Mitilini gde pristaju ogromni brodovi i naravno prljaju more.


Još jedna divna priča je vezana za luku. Vlasnik rent a car-a Nikos je negde putovao i doneo nekoliko guščića !!! Kako, zašto i odakle mu guščići ne znam.... No, guskama je bilo lepo, meštanima je bilo zanimljivo i danas postoji mala kolonija gusaka koje žive upravo u ovom delu luke koji se vidi na video snimku.


Današnji stanovnici luke Plomari
Plomari trg - agora
Ovde ribari pletu svoje mreže, pakuju ih, spremaju svoje udice, čiste svoje čamce i usput hrane mačke i guske. Guske im za uzvrat prave društvo i vrlo često buku.

Važna napomena 😊 Ove guske umeju i da se naljute i da pojure.... Lično sam to iskusila i iz opravdanih razloga nisam uspela da snimim....

Reka Plomari
U unutrašnjem delu gradića teče rečica Plomari čije je korito leti bez vode i služi kao parking prostor, ali u sezoni kiša je puna vode.  Zgrade su građene oko rečice.

Plomari ima poseban arhitektonski stil gradnje. Povremeno tokom leta, lokalna organizacija ''Polion'' organizuje večernje šetnje sa arhitektom kroz grad dajući detaljna i stručna objašnjenja o specifičnosti arhitekture u Plomariju. Te ture od srca preporučujem.

Boemska četvrt 

Nedaleko od trga se nalazi boemska četvrt u senci stogodišnjeg platana. Taverne, jedna do druge, Platanos, Serafino bar, Ambrosia, Maria taverna... Hrana, piće i tokom leta živa muzika su ono što krasi ovu minijaturnu ali zaista boemsku četvrt. Hladovina platana je mesto susreta i izlazaka svih.
 
Malo letnje atmosfere za kraj




Коментари